Bilge Kunduz

Bilge Kunduzun Amacı

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş uluslararası bir yarışmadır. Yarışma tamamen bilimsel amaçlarla bilgisayar bilimini ve önemini eğlenceli bir biçimde anlatmak ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacı ile gönüllü akademisyenler ve öğretmenler tarafından yürütülmektedir. Yarışmaya katılım tamamen ücretsizdir.

Bilge Kunduzun Hedef kitlesi

Farklı yaş gruplarındaki öğrenciler yarışmaya katılabilir. Altı ayrı yaş grubu bulunmaktadır:

  • 5-7 yaş (1. ve 2. Sınıf)
  • 8-10 yaş (3. ve 4. Sınıf)
  • 11-12 yaş (5. ve 6. Sınıf)*
  • 13-14 yaş (7. ve 8. Sınıf)
  • 15-16 yaş (9. ve 10. Sınıf)
  • 17-19 yaş (11. ve 12. Sınıf)

*2014 yılının Kasım ayında ilk kez Türkiye’de düzenlenecek olan Bilge Kunduz yarışmasına 11-12 yaş öğrencilerinin katılması beklenmektedir.

Yarışma tarihi

15-19 Aralık 2014 tarihleri arasında herhangi bir 45 dakikalık süre.

Yarışma süreci

Yarışmaya internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanarak okuldan çevrimiçi olarak katılabilirsiniz. 45 dakika sürecek olan yarışmada toplam 15 görev bulunmaktadır. Öğrencilerin bilgisayar, programlama veya bilişim konusunda herhangi bir ön bilgiye sahip olmalarına gerek yoktur.

Yarışmaya kayıt

10 Aralık 2014 17:00’e kadar okul koordinatörlerinin bilgekunduz.org sitesine kayıt olmaları ve katılacak öğrenci listesini (ogrenci-liste.xlsxbilgekunduz@gmail.com adresine göndermeleri beklenmektedir.

Yarışmaya hazırlık

Bu yarışma için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Yarışmada çıkacak görevler hakkında bir fikir vermesi açısından yarışmaya hazırlık bağlantısına göz atınız.

Sonuçlar 

Bilge Kunduz yarışmasından bir hafta sonra, koordinatörler yarışma sonuçlarını öğrenciler ile paylaşacaktır. Yarışmayı tamamlayan her öğrenci için özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik belge olarak verilecektir. Verilecek katılım belgesinde öğrencilerin adı ve aldığı puan bilgisi bulunacaktır.