SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Okul adına etkinliğe nasıl giriş yapabiliriz?

bilgekunduz.ankara.edu.tr/okul_kayit/ adresinden kayıt olarak okul kodu almalısınız. Etkinlik günü öğrenciler bu kod ile sorulara erişebilecektir.

 • Daha önce okul kodum var. Bu yıl da geçerli olur mu?

Evet, geçerli olur. Tekrar kayıt yapmaya gerek yok. Ancak başka bir okulda göreve başladıysanız yeni kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer aynı okulda görev yapıyorsanız ve okulunuzun ismi değiştiyse bilgekunduz.ankara.edu.tr/okul_giris/  adresinden okulunuzun adını değiştirebilirsiniz.

 • Daha önceki giriş bilgilerimi sistem kabul etmiyor?

Eğer daha giriş yaptığınız bilgilerinizle sisteme giriş yapamıyorsanız bu sorunun nedeni şifrelerde Türkçe karakterlerin kullanılmasıdır.

 • Öğrenciler de siteye üye olacaklar mı?

Öğrenciler etkinlik günü öğretmenlerin vereceği okul kodu ile bilgekunduz.ankara.edu.tr  adresinden sorulara erişebilecektir.

 • Öğrencilere verilen okul koduyla “Etkinliğe Katıl” butonuna basıldığında kullanıcı girişi sayfasına neden yönlendiriyor?

Bu sorun kullanılan web tarayıcıların ziyaret edilen siteler tarafından oluşturduğu çerezlerin tanımlanmasıyla çözümlenmektedir. Kullanılan web tarayıcılara göre aşağıdaki bağlantı adreslerinde yapmanız gereken işlemlere yer verilmektedir.

Chrome için https://support.google.com/accounts/answer/61416?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=tr

İnternet Explorer için https://support.microsoft.com/tr-tr/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-s

Mozilla Firefox için https://support.mozilla.org/tr/kb/web-sitesi-tercihleri-cerezleri-acip-kapatma

Safari için https://support.google.com/accounts/answer/61416?co=GENIE.Platform%3DiOS&hl=tr

 • Tüm öğrencilerin etkinliğe aynı zamanda mı başlaması gerekiyor?

Hayır. Herkes kendi ders saatinde etkinliğe katılabilir. Bilgisayar sayısı yetmediği durumlarda öğrenciler evden katılabilir.

 • Etkinlik 8-12 Kasım 2021 olarak görülüyor. Herhangi bir gün katılsak olur mu?

Etkinliğe bir hafta boyunca dilediğiniz bir zaman dilimi içerisinde katılabilirsiniz. Etkinliğe ait web sitesi 8 Kasım 2021 tarihinde saat 07.30’da açılacak ve 12 Kasım 2021 tarihinde 23.59’da erişime kapatılacaktır.

 • Etkinlik ne kadar sürede tamamlanmalıdır?

Etkinliği başlattığınız andan itibaren 45 dakikanız bulunmaktadır. Bu süre sonrasında etkinlik, ilgili öğrenci için sona erecektir.

 • Etkinlik için öğrenci seçimi yapmama gerek var mı?

Etkinliğe tüm öğrenciler katılabilir. Öğrenci seçimi yapmanıza gerek yoktur.

 • Etkinlik süreci nasıl gerçekleşiyor?

Etkinliğe internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanarak okuldan çevrimiçi olarak katılabilirsiniz. Bilge Kunduz etkinliğinde, çözülmesi gereken 15 görev bulunmaktadır. Kolay, orta ve zor olmak üzere üç farklı zorluk derecesinde ve her bir zorluk derecesinde beş soru olmak üzere görevler sunulmaktadır.

 • Soruları çözerken hesap makinası kullanılabilir mi?

Görevleri çözebilmek için hesap makinası, kağıt ve kalem kullanımına izin verilecektir.

 • Etkinlikte puanlama nasıl yapılıyor?

Zorluk derecesi kolay olan görevler 6 puan, orta zorluk derecesindeki görevler 9 puan ve zor olan görevler ise 12 puan olarak hesaplanacaktır.  Bir etkinlikte alınabilecek en yüksek puan 135’tir. Soruların zorluk derecesine göre puanlama yapılmaktadır.

 • Etkinlik sonuçlarını nasıl öğreneceğim?

Etkinlik tamamlanır tamamlanmaz sonuçlar açıklanmayacaktır. Etkinlik bitişinden iki hafta sonra öğrenciler etkinlik puanlarını görüp, sertifikalarını indirebilirler. Öğretmenler ise öğrencilerinin puanlarını görebilir ve sertifikalarını toplu olarak indirebilir.  Etkinlik sonuçları açıklandıktan sonra sertifikaların güncel hali görüntülenecektir.

 • Etkinlik sonrası okul sıralaması yapılacak mı?

Bu etkinlikte öğrenci ve okul sıralaması yapılmamaktadır. Tüm öğrencilerin bilgisayar bilimi ve bilgi işlemsel düşünme açısından farkındalıklarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

 • Etkinlik sonrasında öğrenci verileri paylaşılıyor mu?

Bu etkinliğe katılan öğrencilerin kişisel verileri kimseyle paylaşılmamaktadır. Sadece bilgi grafiğinin hazırlanmasında Türkiye geneline ilişkin sayısal veriler paylaşılmaktadır.

 • Bilge Kunduz ile ilgili okulumuza resmi bir yazı gelmedi. İzin belgesine nasıl ulaşabilirim?

Bilge Kunduz etkinliğinin düzenlenmesi ile ilgili bilgilendirme her sene  Ankara Üniversitesi tarafından resmi yazı ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır. Etkinlik ile ilgili izin belgelerine T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü resmi İnternet sayfasında “Yarışma ve Sosyal Etkinlikler” bölümünden ulaşabilirsiniz.

2021 yılı izin yazısı

2020 yılı izin yazısı

2019 yılı izin yazısı

2018 yılı izin yazısı

2017 yılı izin yazısı

2016 yılı izin yazısı

2015 yılı izin yazısı